Harman Düğünü

Arazilerimiz malum, en düz yerler harmanlar ya da damlarımız. Genelde düğünler harmanda yapılır. Güzelce süpürülüp sulanmış harmanlardan daha iyi oyun alanı olur mu?

Harman düğünü için önceden hazırlıklar yapılmış dır, çevresine minderler, halılar yayılmış, misafirleri oturtmuşuz. Kenarda semaver, gençler çay servisi yapıyor, bir yandan da ilerde ki incirin dibinde bir haltlar karıştırıyorlar. Ben biliyorum kesin zıkkımlanıyorlardı  ne demişler; “Toydur düğündür, bu da böyle bir gündür “, içsinler afiyet olsun. Harmanın bir yanındaki kara tut ile öte yanındaki badem ağacının arasına gerilen telde, lüks lambası etrafı aydınlatmanın gururu ile hafif hafif sallanıyor, sallanırken de fısıldamayı ihmal etmiyor. Muhteşem ikilinin meydana çıkma zamanı geldi. Cırcır böceklerini, gece kuşlarını susturmalı artık. Ben bunları düşünürken gırnata girdi tek ayaktan, gece şimdi başladı. Maşallah! nidası ile oyuna girdiler, kenarda oturanlar pür dikkat. Sadece onlar mı ?. Duvarın üstünde sessizce oturan kadınlar ve çocuklarda zevk ve merak ile seyrediyorlar. Oyunlar ardı ardına devam ediyor, yorulan oturuyor, dinlenen tekrar kalkıyor. Çocuklardan birkaçı, bakraç ile su getirip dağıtıyorlar yorulanlara. Bir ara, ağır karşılıklı oyunlar yaşlılar için çalındı. Hamamın Kapısı Keçeli, Of na na, Derelerde Biter Kamış. Yaşlıları yormamak lazım, çalgılarda yoruldu, biraz ara verelim dedik.

Çay ikramına devam; elma, üzüm ve çerez dağıtmalı. Fazla soğutmamak lazım terleri. Ne yapalım, birazda türkü söyleyelim. Yavri yavri, susuz çayda çift değirmen döner mi?, peşinden Saba¬hın seher vaktinde görebilsem yarimi, Munzur dağı silelenmiş kar ilen ve yine şafak söktü sunam uyanmaz. Tempo arttıkça, gençler harmana dolmaya başladı. Tabi incirin dibinde boşuna durmuyorlardı, bunlara bir eski hora (sarhoş barı) oynatmak farz oldu. Onlar çoktan dizilmiş bekliyorlar bile, vur davulcu vur ki gurtlarını tökeler (bu oyunu çakır keyif olanlar daha iyi oynarlar). İsmi üstünde sarhoş barı, baş hareketleri sarhoş taklidi yapıldığı zaman çok hoş olur. Onları harmanda eğlencede bırakalım, artık ne zaman biterse.
Gerçi sabah yıldızı da doğdu…